Ik had mijn, nu nog erg jonge, kinderen graag nog eens naar zijn Kindertheater Studio 88 gebracht en theater laten snuiven. Ik had Sjoerd al een tijd niet meer gezien, misschien wel een jaar. Wist dat hij ziek was, maar toch schrik ik van het bericht. Want Sjoerd was simpelweg zo’n aardige vent, zo innemend, zo uniek.
Flarden schieten door mijn hoofd terwijl ik, een kind van 51, tranen voel komen. Ik zie zijn oude theaterbus, zie zijn loopje, zie hem weer zweten toen hij in 1994/95 op onze warme museumzolder zijn kindertheater inrichtte, sleepte met houten kratten, luidsprekers, gordijnen, lampen en poppen voor zijn schimmenspel. Ik zie hem weer, een beetje gebogen, achter het doek vandaan komen en zijn gasten, kinderen van 3 tot 7 jaar, verwelkomen. Met open mond luisteren ze naar het inleidende praatje van de theatermeneer.
Theater ruik je. Zegt mijn vrouw. En Studio 88, inderdaad aan de Bobeldijk 88, was zo’n theatertje met geur, liefde voor het vak, liefde voor kinderen. Ik ben er meerdere malen geweest, ook met kinderen, maar dan van anderen. Zie de bankjes, het koffiehoekje. Herinner mij het huisje van Sjoerd dat naast zijn theatertje stond. Denk aan Jenny waarmee hij vele voorstellingen maakte. Hun eigen Theater Toverlink was de grootste gebruiker van Studio 88, een voormalige bollenschuur naast zijn huis.
In 2000 was het voor Sjoerd te veel. Hij moest het runnen van het theater aan anderen overlaten of de boel sluiten. Hij was op, een burn-out. Een groep vrijwilligers heeft Studio 88 gelukkig nog een tijd gerund en Sjoerd bleef beschikbaar voor hulp. In 2008 sloten de deuren definitief, een andere plek voor het kindertheater werd niet gevonden. En zeker niet zo’n allrounder als Sjoerd die er helemaal voor ging.
Sjoerd heeft jaren voor zijn kindertheater geleefd. Met plezier want hij genoot van ‘zijn kinderen’. Ik heb op mijn beurt genoten van Sjoerd. Een mooi mens. En nu is hij, die ook zo vaak als Sinterklaas op pad ging, begin december op 79-jarige leeftijd van ons heengegaan. In het Hospice Hoorn. Dag Sjoerd!
(DOEK VALT)
(APPLAUS)
Hans Stuijfbergen
PS: Kom op onze eigen site mooi stukje historie over Sjoerd’s theater tegen:
http://www.hoorngids.nl/nw-7951-7-69873/nieuws/valt_het_doek_definitief_voor_theater_88.html